Pożyczka pozabankowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Pożyczka pozabankowa jest dobrym wyjściem z sytuacji, kiedy pilnie potrzebujesz pieniędzy. Aby starać się o finansowanie, nie musisz wychodzić z domu i cały proces od momentu złożenia wniosku aż do wypłaty środków załatwisz online. Wyjaśniamy, czym pożyczki pozabankowe różnią się od propozycji banków, kto może złożyć wniosek oraz na co uważać, starając się o pieniądze.

Każdego z nas spotykają czasami takie sytuacje, kiedy pilnie musimy załatać domowy budżet. Jednak do wypłaty pensji jeszcze daleko, a środki pozostałe na koncie nie wystarczą na opłacenie wydatku. Jeśli przerażają Cię bankowe procedury wnioskowania o kredyt, możesz zdecydować się na taki produkt jak pożyczka pozabankowa. Taka oferta to minimum formalności, szybka wypłata środków i wygodny proces.

Co to jest pożyczka pozabankowa?

Pożyczki pozabankowe to oferty finansowania, które przygotowują firmy pożyczkowe. Sam proces wnioskowania jest podobny do tego w banku. Składasz wniosek, wypełniając go informacjami o sobie i o swoich dochodach i na tej podstawie analityk decyduje, czy możesz otrzymać pożyczkę.

Oferta pozabankowa różni się od tej bankowej tym, że firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie tylko jeden produkt – pożyczkę. Z kolei banki oprócz kredytów oferują także konta czy lokaty. Kiedy starasz się o finansowanie w banku, często musisz osobiście pójść do placówki. W przypadku oferty pozabankowej nie ma takiej konieczności. Wniosek składasz przez internet, kiedy i gdzie chcesz. Bank może Cię także poprosić o dostarczenie dokumentów, takich jak np. zaświadczenie o dochodach. Firmy pożyczkowe rzadko tego wymagają i zazwyczaj do sfinalizowania wniosku wystarczy tylko skan dowodu osobistego.

Analiza wniosku w sektorze pozabankowym często trwa krócej niż w banku. Możesz więc liczyć na szybszą wypłatę pieniędzy. Umowę pożyczki podpisujesz internetowo, a potem pieniądze wysyłane są na Twoje konto.

W zależności od oferty danej firmy możesz pożyczyć od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Pożyczki pozabankowe dzielą się na dwa segmenty. W ramach chwilówki możesz pożyczyć mniej i trzeba oddać całość środków w ciągu 30 – 60 dni. Natomiast pożyczka ratalna może być udzielona na wyższą kwotę i oddaje się ją w ratach, podobnie jak w banku.

Kto może dostać pożyczkę pozabankową?

Firmy pożyczkowe mają własne warunki, które trzeba spełnić, aby móc starać się o finansowanie. Zazwyczaj dotyczą one wieku i miejsca zamieszkania.

Każdy pożyczkodawca wymaga dodatkowo, aby klient posiadał odpowiednią zdolność do spłaty pożyczki oraz nie figurował w rejestrze dłużników. Skąd się biorą takie wymagania?

Jeśli dana firma pożycza odpowiedzialnie, to zanim udzieli Ci finansowania, musi sprawdzić, czy będziesz w stanie terminowo je spłacać. Dlatego musisz mieć dochody o takiej wysokości, aby starczyły Ci bez problemu na spłatę raty. Ważna jest również wysokość zobowiązań, które obecnie spłacasz (np. inne kredyty, pożyczki pozabankowe czy alimenty). Musisz je opłacać terminowo i nie mogą one zbytnio obciążać Twojego domowego budżetu.

Jeżeli spełniasz te warunki, to śmiało możesz starać się o pożyczkę pozabankową!

Na co można przeznaczyć pożyczkę pozabankową?

Niewątpliwą zaletą pożyczki pozabankowej jest to, że nie musisz się tłumaczyć, na co ją wydasz. Otrzymujesz środki na konto i możesz przeznaczyć je na dowolny cel – na bieżące wydatki, remont mieszkania, leczenie czy wyjazd na wakacje.

Pożyczkodawcę interesuje tylko to, aby pożyczki pozabankowe były spłacane terminowo.

Jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki?

Masz do wyboru co najmniej kilkadziesiąt aktywnych firm, które mają w swojej ofercie pożyczki pozabankowe. Jak wybrać tę odpowiednią?

Po pierwsze, musisz zastanowić się, ile chcesz pożyczyć oraz czy wolisz oddać pieniądze jednorazowo, czy w ratach. Aby znaleźć odpowiednią firmę, warto skorzystać z porównywarki pożyczek, a następnie porównać koszty finansowania już bezpośrednio na stronach internetowych pożyczkodawców.

Warto zwrócić uwagę na łączną kwotę do zapłaty. Im jest ona niższa, tym pożyczka oczywiście tańsza. Jeśli decydujesz się na wariant ratalny, to sprawdź również, czy daną sumę bez problemu wygospodarujesz z domowego budżetu, aby terminowo ją przelewać do pożyczkodawcy.

Możesz również wziąć pod uwagę RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Pamiętaj jednak, że w przypadku pożyczek pozabankowych krótkoterminowych wartość RRSO może sięgać nawet kilkunastu tysięcy procent. Nie oznacza to, że pożyczka jest bardzo droga, ale to, że jej koszt jest przyrównany do skali roku. Wtedy lepiej popatrzeć na łączny koszt.

Jeśli masz już na celowniku najtańszą ofertę, to zapoznaj się z samym pożyczkodawcą. Zobacz, czy strona jest odpowiednio zabezpieczona (czy w pasku adresu witryny jest widoczna zielona kłódka, która jest gwarancją, że Twoje dane są chronione) oraz czy firma stosuje Zasady Dobrych Praktyk. Jej zaletą będzie również to, że jest członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Członkowie tego zrzeszenia są zobowiązani dbać o wysokie standardy obsługi klienta oraz o transparentność oferty. Aby jeszcze utwierdzić się w tym, że wybrana firma jest odpowiednia, warto przeczytać w internecie opinie na jej temat.

Na koniec zapoznaj się wnikliwie z umową o pożyczkę pozabankową. Sprawdź, czy uzgodnione wcześniej koszty są prawidłowe, czy firma nie narzuciła dodatkowych opłat oraz co zrobić, jeżeli zdarzą Ci się problemy ze spłatą zobowiązania.

Na co uważać, wypełniając wniosek o finansowanie?

Wniosek o pożyczkę pozabankową musi być wypełniony poprawnie, aby mógł zostać rozpatrzony. Dlatego, zanim wyślesz swoją aplikację, sprawdź kilka razy, czy nie zdarzyła Ci się literówka w nazwisku albo błąd w adresie. Najczęstsze pomyłki dotyczą jednak numerów PESEL i dowodu osobistego. Dlatego nie spisuj ich z pamięci, ale dokładnie cyferka po cyferce z dokumentu.

Pamiętaj także, że dane muszą być prawdziwe i zgodne ze stanem faktycznym. Wzięcie pożyczki pozabankowej na inną osobę jest karalne. Umowa o pożyczkę jest tak samo istotna, jak ta o otwarcie konta bankowego czy o zatrudnienie, dlatego musisz podejść do sprawy odpowiedzialnie.

Aby otrzymać pożyczkę w Aasa Polska, nie musisz nigdzie stawiać się ze swoim dowodem osobistym, abyśmy mogli potwierdzić Twoje dane. Robimy to za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego, czyli wysyłasz do nas drobną kwotę (którą niezwłocznie Ci oddajemy), a my sprawdzamy, czy dane podane we wniosku zgadzają się z tymi, które podałeś w banku, prowadzącym Twoje konto. Niestety osoby, które nie mają rachunku bankowego, nie mogą otrzymać u nas pożyczki, dlatego pamiętaj, aby wcześniej o to zadbać.

Konto w banku można założyć przez internet i zajmuje to kilka chwil.

Kiedy firma może odmówić przyznania pożyczki?

Firma może odmówić udzielenia pożyczki pozabankowej, jeżeli nie spełniasz warunków, które są wymagane. Najczęstsze powody odrzucenia wniosków to:

  • masz zbyt niski lub wysoki wiek (niestety tego nie da się przeskoczyć),
  • nie mieszkasz na stałe w Polsce lub nie masz polskiego obywatelstwa,
  • nie masz aktywnego telefonu komórkowego oraz adresu e-mail,
  • nie posiadasz konta bankowego, niezbędnego do wykonania przelewu weryfikacyjnego,
  • nie posiadasz zdolności kredytowej (masz zbyt niskie dochody, zbyt wysokie zobowiązania albo pracujesz w niewiarygodnej firmie),
  • masz złą historię kredytową albo figurujesz w rejestrach dłużników.

Jeśli Twój wniosek jest odrzucany z dwóch ostatnich powodów, to aby zwiększyć szansę na uzyskanie decyzji pozytywnej, warto pospłacać zobowiązania te, które się da, aby odbudować historię kredytową oraz ewentualnie poszukać dodatkowego źródła finansowania.