Dieta antytrądzikowa

Trądzik to już nie tylko objaw burzliwego dorastania, ale coraz częściej problem ludzi dorosłych. Bogactwo preparatów, niwelujących widoczne wypryski na skórze, czasem przynosi większe, czasem średnie skutki. Każdy, kto borykał się z uciążliwymi krostami, wie jak trudne są do zwalczenia, i jak złożoną walkę należy podjąć, by wyeliminować niechciane wypryski. Jeszcze do niedawna, przyczyn trądziku nie poszukiwano w pożywieniu. Ostatnie doniesienia z badań wskazują jednak, że przyjmowane posiłki, zwłaszcza ich skład, mogą być współodpowiedzialne za zmiany trądzikowe. Z tego powodu warto przyjrzeć się, co spożywamy, by zmniejszyć czynniki wywołujące trądzik.

Wpływ kofeiny na trądzik.

Przyczyną trądziku jest nadprodukcja łoju w gruczołach łojowych. Często powodem wytwarzania sebum są zmiany hormonalne, wynikające ze stresu. Można łatwo zaobserwować pojawianie się wyprysków przed stresującym wydarzeniem (np. ważnym spotkaniem czy egzaminem). Nadmiar kofeiny, która stanowi skład kawy, herbaty czy popularnej coca-coli, zwiększa poziom kortyzolu we krwi, który odpowiada w naszym organizmie za reakcje stresu, co wpływa pośrednio na pojawianie się zmian trądzikowych. W celu uniknięcia tej zależności należy ograniczyć spożycie kofeiny lub zastąpić ją zdrowszym zamiennikiem.

Wpływa konserwantów na trądzik.

Popularność w ostatnich czasach zyskały diety oczyszczające, które polegają na usunięciu toksyn z organizmu. W większości przypadków toksyny, niebezpieczne dla zdrowia w nadmiarze, pochodzą z wysoko przetworzonej żywności typu fast food. Komórki kumulujące toksyny informują o ich nadmiarze, tworząc np.pryszcze. Skutecznym sposobem walki z tymi złogami, a pośrednio z trądzikiem jest zaprzestanie spożywania posiłków przetworzonych ze sztucznymi dodatkami. Zdrowa dieta jest zawsze sprzymierzeńcem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do zakazanej listy produktów należy także dołączyć: chipsy, słodycze itp.

Wpływ wody na trądzik.

Niski poziom nawodnienia organizmu może być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych, począwszy od bólu głowy. Pomimo zaleceń lekarzy, z których wynika, ze człowiek powinien wypijać przeciętnie około 2 litrów wody, większość z nas lekceważy sobie takie wskazania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że woda to solidny przeciwnik w walce z trądzikiem. Ta niepozorna woda odpowiada za wypłukiwanie toksyn z organizmu, zapewnia pokarmowi swobodny przepływ przez jelita i ułatwia proces trawienia.Ponadto, woda reguluje poziom hormonów, rozrzedzając je.

Wpływ ostrych przypraw na trądzik.

Oprócz przetworzonej żywności należy unikać ostrych przypraw, które pobudzają wytwarzanie pryszczy i podrażniają delikatny układ pokarmowo-homonalny.