Jak prowadzić księgowość w firmie?

Jednoosobowa działalność gospodarcza zachęca nas do tego, aby zajmować się wszystkim samodzielnie. Jest to możliwe, jeśli tylko właściwe do tego podejdziemy. I skupimy się na tym, jak prowadzić uproszczoną księgowość, co staje się możliwe w przypadku naszego biznesu. Nie musimy zajmować się pełną księgowością, za pomocą biura rachunkowego. Tutaj wystarczające okażą się dla nas rozwiązania, które przedstawiają nam pewne serwisy księgowe, jak wfirma, ifirma czy fakturownia. To już dzięki nim prowadzenie księgowości w firmie staje się o wiele łatwiejsze. Przekonajmy się, dlaczego.

Wystawianie faktur

Już nadchodzi moment wystawienia pierwszej faktury, z czego jesteśmy naprawdę zadowoleni. Dochodzimy do wniosku, że to dla nas idealne rozwiązanie. Pozyskujemy dochody, które jesteśmy w stanie później dobrze zainwestować. A mogą one nawet pokrywać już pierwsze koszty, które posiadaliśmy. Jak wystawić taką fakturę poprawnie. W serwisach księgowych typu wfirma okazuje się to bardzo proste. Wystarczy przejść do kategorii Przychody, a następnie wystawić Fakturę Vat bądź Fakturę bez Vat. Dodajemy odpowiedniego kontrahenta i cieszymy się, że on już znajduje się w naszej bazie. Mogliśmy go skutecznie zapisać.

Na takiej fakturze ustalamy również nazwę produktu czy usługi, ilość, podatek, a zarazem inne informacje. Możliwe jest jeszcze wystawianie faktur dla kontrahentów zagranicznych, znajdujących się w terenie Unii Europejskiej, jak i poza nią.

System CRM

Zapisywanie pracowników, klientów i poważnych partnerów biznesowych. Jest to możliwe poprzez skuteczny system CRM, który w serwisach księgowych działa bardzo dobrze. Dzięki niemu budujemy naprawdę ciekawą bazę. I później jesteśmy z niej coraz bardziej zadowoleni. Dochodzimy do wniosku, że ułatwia to nam kontaktowanie się z pewnymi klientami, jak i wychodzenia im naprzeciw oczekiwaniom, które posiadają.

Deklaracje

Wypełnianie wszelkich deklaracji podatkowych, do Urzędu Skarbowego, ZUS-u, okazuje się naprawdę proste. Wystarczy kilka kliknięć, aby taka deklaracja została przygotowana za pomocą danych na temat przychodów, kosztów i innych, które wprowadziliśmy do systemu. Dotyczą one naszej firmy, więc są poprawne. Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy w danym momencie wliczyliśmy wszystkie wystawione i otrzymane faktury.

Prowadzenie księgowości w firmie nie musi być takie trudne. Sami możemy sobie z tym poradzić. A dodatkowo zajmuje nam to tylko kilka chwil. Nie musimy więc zatrudniać księgowej, która mogłaby na taką księgowość poświęcać więcej czasu. I przez to bylibyśmy narażeni na pewne koszty. O wiele lepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na samodzielne działanie w tym kierunku. Ono sprawi, że staniemy się również bardziej przedsiębiorcy i będziemy znali nasz biznes od środka.