Wakacje kredytowe to temat cieszący się obecnie dużą popularnością. Wzrost inflacji, który spowodował podwyższenie stóp procentowych, odbija się bowiem często na ratach naszych kredytów ze zmiennym oprocentowaniem.
Dostęp do wakacji kredytowych ma każda osoba, która zawiera umowę kredytową z bankiem. Powinniśmy pamiętać o związanych z nimi zasadach. W ten sposób podejmiemy właściwą decyzję.
Wakacje kredytowe – co to jest?
Ustawowe wakacje kredytowe to zawieszenie spłaty rat kredytu na określony czas. To, na jak długo dostępne jest takie zawieszenie, zależy od banku. Najczęściej mamy do czynienia z wakacjami kredytowymi na okres do 1 miesiąca w skali 1 roku, choć niektóre banki oferują przedłużenie wakacji kredytowych do nawet 6 miesięcy.
Wakacje kredytowe występują w dwóch odmianach, jeśli chodzi o metodę przerwania spłaty zadłużenia. W pierwszej z nich zawieszeniu podlegają całe raty kapitałowo-odsetkowe. W drugiej, rzadziej stosowanej, wakacje kredytowe obejmują wyłącznie część kapitałową. Oznacza to, że jako kredytobiorcy musimy w takim przypadku spłacać w okresie zawieszenia odsetkową część raty. Bez względu na odmianę wakacji kredytowych, w obu przypadkach musimy się liczyć z tym, że nasze raty kredytowe nie zostaną anulowane. Opłacimy je po prostu w późniejszych terminach – na koniec okresu trwania kredytu.
Jak skorzystać z wakacji kredytowych?
Aby skorzystać z wakacji kredytowych, musimy sprawdzić nasz bank pod kątem tego, czy dopuszcza on możliwość zawieszenia spłaty rat kredytowych. Jeśli takie rozwiązanie istnieje i możemy z niego skorzystać, musimy wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Podajemy w nim swoje dane personalne, adres, numer telefonu i e-mail. Informujemy także bank o numerze umowy kredytowej i pozostałej kwocie do spłaty oraz interesującym nas okresie zawieszenia spłaty. Po podpisaniu wniosku możemy go złożyć osobiście w banku lub też przesłać pocztą. Bardzo istotne jest to, że wniosek o wakacje kredytowe nie musi mieć uzasadnienia. Bank zwykle przychyla się do zaakceptowania naszego wniosku. Wyjątkiem są sytuacje, gdy mamy aktywne zajęcie egzekucyjne przez komornika lub wcześniej mieliśmy problem ze spłatą kilku rat kredytowych z rzędu albo odnotowywaliśmy spore opóźnienia w rozliczeniach z bankiem. Na rozpatrzenie naszego wniosku o wakacje kredytowe nie musimy czekać długo. Zwykle następuje to niezwłocznie, choć zdarza się, że jest to nawet 30 dni. Wszystko jest jednak uzależnione od tego, czy i jak często bank oferuje swoim klientom wakacje kredytowe.
Gdzie znajdziemy kredyt z dostępem do wakacji kredytowych?
Nowy kredyt z dostępem do wakacji kredytowych jest dostępny w wielu bankach. Wprowadziły one szereg udogodnień w tej kwestii w okresie pandemii koronawirusa i nadal pozostawiły takie rozwiązanie w swojej ofercie. Jednym z takich banków jest Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Na wakacje kredytowe możemy liczyć w przypadku wielu jego produktów. Wśród nich znajduje się m.in. Mistrzowski kredyt gotówkowy, który pozwala na uzyskanie dodatkowych środków w kwocie do 35.000 złotych dla nowych oraz 100.000 złotych dla stałych klientów. Dogodne warunki cenowe, możliwość wyboru oprocentowania zmiennego lub stałego, liczby rat oraz opcja zaciągnięcia kredytu bez wychodzenia z domu – to jego inne zalety. Dzięki temu postawiło na niego już 13,5 mln klientów. Aby otrzymać Mistrzowski kredyt gotówkowy, musimy tylko wypełnić odpowiedni formularz online, przesłać skan dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz zaświadczenia o dochodach i wykonać weryfikujący przelew zwrotny na kwotę 1 zł. Środki przelewane są już w ciągu 24 godzin od przesłania niezbędnej dokumentacji.
Źródła:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/wakacje-a-kredyt,200,0,1832392
https://www.totalmoney.pl/artykuly/3712,kredyty-hipoteczne,wakacje-kredytowe—metoda-na-zawieszenie-splaty-kredytu,1,1