Sztuka tworzenia bonsai

tropi (1).jpg

Kompozycje bonsai mogą być wykonane niemal z każdej rośliny. Do sukcesu w tej sztuce konieczna jest determinacja, cierpliwość oraz miłość do ogrodnictwa. Miniaturowe drzewka i krzewy stanowią wyjątkową i egzotyczną ozdobę ogródków, balkonów oraz aranżacji roślinnych w mieszkaniach.

Dobór roślin do bonsai

Miniaturowe kompozycje można wykonywać niemal z każdego krzewu i drzewa. Jednak najpopularniejszymi roślinami są sosny, dęby, cisy i jałowce. Twórcy bonsai cenią je za ciekawy wygląd pni oraz gałęzi i piękne, głębokie kolory liści lub igieł. Bardzo ważną rolę odgrywają także wszelkiego rodzaju dodatki. Karłowate rośliny mają stanowić odzwierciedlenie krajobrazu, dlatego często łączone są z kawałkami skał i roślinami z poszycia. Formowanie bonsai może odbywać się przez wiele lat i pokoleń.

Rodzaje i style bonsai

W ciągu setek lat od stworzenia sztuki kształtowania karłowatych roślin, bonsai bardzo się rozwinęło. Obecnie istnieje kilka podstawowych stylów, które dodatkowo posiadają swoje odmiany. Do najbardziej rozpoznawalnych należy między innymi styl imitujący pochylenie drzewka przez podmuch wiatru. Bardzo efektowne jest bonsai składające się z głównego pnia i wyrastającego z niego licznymi odnogami. Ciekawy efekt wizualny tworzą miniaturki ze splecionymi pniami i gałęziami. W sztuce kształtowania karłowatych drzewek dopuszczalne jest również odrzucenie wszystkich zasad i tworzenie dzieła według własnego pomysłu i planu.

Pielęgnacja miniaturowych krajobrazów

Drzewka zazwyczaj sadzone są w płaskich doniczkach z niewielką ilością ziemi. Z tego względu wymagane jest regularne podlewanie, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do rozwoju. W kwiaciarniach dostępne są specjalne mieszanki ziemi dla bonsai. Codzienna pielęgnacja w znacznym stopniu będzie zależała od gatunku zasadzonej rośliny. Do ważnych zadań należy również regularne przycinanie gałązek, aby utrzymać zamierzony kształt rośliny.