Śruby – jak wygląda konwersja norm ISO/DIN/PN?

Jak kupić odpowiedniej jakości śruby, które będą nadawały się do konkretnej konstrukcji czy maszyny? Dużo osób zadaje sobie właśnie to pytanie… Przydatne są normy ISO/DIN/PN, które zawierają cenne informacje na przykład dotyczące śrub. Trzeba bowiem wiedzieć, że elementy z tej kategorii różnią się między sobą rodzajem gwintu, kształtem łba czy na przykład długością gwintu w stosunku do długości trzpienia itp. Nie jest zatem tak, że można decydować się na pierwsze z brzegu elementy. Co oznaczają poszczególne normy? Jak zastosować w praktyce konwersje pomiędzy nimi – biorąc pod uwagę śruby do połączeń sprężanych, które są Wam w tym momencie najbardziej potrzebne?

Czym cechują się poszczególne normy?

Obecnie coraz więcej osób korzysta z elementów, które spełniają określone kryteria. Dzięki temu każdy może mieć pewność na przykład co do klasy wytrzymałości, powłoki chroniącej przed korozją czy rodzaju materiału, który posłużył do wytworzenia danych elementów. Najbardziej powszechne są normy ISO ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Trzeba wyraźnie podkreślić, że stowarzyszenie zrzesza 162 członków. Nie można nie wspomnieć, że w gronie tych państw znajduje się także Polska. To oznacza, że normy ISO są stosowane także na terenie naszego kraju. Nie tylko – mamy również do czynienia z normami DIN (Deutsches Institut für Normung). Co warto o nich wiedzieć? Są one sankcjonowane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który posiada siedzibę w Berlinie. Mamy także swoje rodzime normy – w skrócie PN. Czym charakteryzują się Polskie Normy? Są one zatwierdzone przez Polski Komitet Normalizacyjny. Za ich opracowanie są natomiast odpowiedzialne specjalne Organy Techniczne. Niestety, Polskie Normy są tak naprawdę używane tylko w naszym kraju.

Jak zastosować konwersję norm ISO/DIN/PN w praktyce?

Chcecie kupić śruby do połączeń sprężanych? Warto wybrać elementy, które spełniają określone kryteria wymagane przez najważniejsze standardy. Trzeba zaznaczyć, że dzięki temu rodzaj gwintu, klasa wytrzymałości, materiał czy powłoka będą odpowiednie. Biorąc pod uwagę polskie oznaczenia, śruby do połączeń sprężanych są opisywane jako PN 82343. Chcecie je kupić w niemieckim sklepie, ponieważ macie tam szansę liczyć na bardzo atrakcyjne warunki finansowe? Co zrobić, aby zamówienie zostało zrozumiane? W takiej sytuacji trzeba skorzystać z tabeli konwersji norm ISO/DIN/PN. W taki sposób dowiecie się, jak wyglądają oznaczenia w pozostałych normach. W tym wypadku są to: DIN 6914 oraz ISO 7412.