Jakie wybrać osłony do okien dachowych?

Nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę, że właściwe zabezpieczenie okien dachowych przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym jest bardzo istotną kwestią. Wybór optymalnego rozwiązania będzie możliwy, gdy osoba zainteresowana będzie posiadała wiedzę na temat osłon dostępnych na rynku lub poradzi się tej sprawie eksperta.

Obecnie bardzo popularną opcją są świetnej jakości rolety. Trzeba jednak mieć świadomość, że tradycyjne rolety mogą nie zdać egzaminu w takich miejscach, gdyż okna dachowe są zamontowane pod pewnym kątem. Rolety typu dzień-noc nie będą zatem dobrym rozwiązaniem. Takie osłony nie tylko będą nieskuteczne, ale również nie będą mogły chronić domowników przed promieniami słonecznymi podczas upalnych dni.

Jakie cechy muszą mieć solidne osłony?

Osłony do okien dachowych powinny przede wszystkim charakteryzować się kilkoma podstawowymi cechami, by mogły spełniać wszystkie niezbędne funkcje w obszarze okien dachowych. Muszą one nie tylko zaciemniać pomieszczenie, w którym się znajdą, ale również stabilnie przylegać do okien dachowych. Osłony do okien dachowych powinny również chronić wnętrze przed dostaniem się do niego zbyt dużej dawki promieni słonecznych oraz rozpraszać światło, które dociera do wnętrza domu.

Należy jednak podjąć decyzję czy dokonać zakupu rolet wewnętrznych czy zewnętrznych, gdyż wybór w tym zakresie może być bardzo zróżnicowany, wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. „Dla osób, które chcą by roleta pełniła walory dekoracyjne, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie osłon wewnętrznych. Z kolei dla domowników, którym zależy na ty, by do pomieszczenia nie przedostawały się nadmierne ilości promieni słonecznych, rekomendowane są osłony zewnętrzne” – podkreśla Marcin Surma z www.systemysurma.pl. Można również podjąć decyzję o zakupie wygodnych osłon, czyli takich, które znajdują się na prowadnicach. Ich zaletami są komfort korzystania, a także możliwość dostosowania wysokości rolet do własnych potrzeb

Dodatkowe funkcje osłon do okien dachowych

Rolety zewnętrzne mogą mieć także dodatkowe funkcji, o których należy widzieć przed dokonaniem ostatecznego zakupu. Najważniejszą funkcją będzie bariera akustyczna, dzięki której do wnętrza danego domu nie będą dochodziły hałasy z zewnątrz, jest to szczególnie cenione, gdy w domu mieszkają osoby starsze. Osoby, które zdecydują się na zakup osłon do okien dachowych będą miały bardzo duże pole manewru, ponieważ obecnie można je kupić nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również przez internet. Dostępne są różne wzory osłon do okien dachowych, co jest bardzo ważne przede wszystkim dla osób, które podejmą decyzję o zakupie rolet wewnętrznych. Warto także pamiętać o tym, aby wzór osłon pasował do wnętrza, w którym będą zamontowywane.