Jakie okna są najlepsze – drewniane, aluminiowe czy plastikowe?

łukasz - eurocolor - euro (2).jpg

Okna produkowane są z różnych odmian materiałów. Czasami producent okien zdecyduje się złączyć w nich dwa tworzywa (zwykle drewno i aluminium), by uzyskać sprecyzowane właściwości albo obniżyć cenę produktu bez znaczącej utraty jakości. Najtańsze są okna PCV, najdroższe zwykle te drewniane. Nie należy jednak zapominać, że cena to nie wszystko.

Okna PCV – zalety i wady

Plastik na pewno nigdy nie będzie tak wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia materiałem jak drewno czy aluminium, jednakże nawet on ma pewne zalety, które uwidaczniają się na wykonywanych z niego oknach. Okna PCV są praktyczne i łatwe w eksploatacji. Bez problemu dają się czyścić i to przy użyciu najzwyklejszych uniwersalnych płynów, a ponadto nie wymagają konserwacji, no i jeszcze do tego są zaskakująco tanie.

Pytając producenta okien o wady okien PCV, prawie zawsze otrzyma się w odpowiedzi informacje o ich średniej trwałości, a także o braku możliwości naprawy w przypadku zaistnienia większych uszkodzeń czy tym bardziej zarysowań. Biały plastik pod wpływem czasu robi się żółtawy i coraz mniej estetyczny. Żywotność tych okien może pozostawiać sporo do życzenia.

Okna aluminiowe – zalety i wady

Znacznie atrakcyjniejszą alternatywą dla okien PCV będą okna aluminiowe, które uchodzą już za prawdziwych mocarzy, bo wyróżnia je doskonała wytrzymałość i wysoka odporność na działanie różnych warunków atmosferycznych. Ponadto aluminium z łatwością poddaje się obróbce, dzięki czemu wprawny producent okien uzyska z niego ciekawe kształty okien i zwiększy atrakcyjność swoich produktów.

Aluminiowe okna nie mają na szczęście wielu wad, bo w ich przypadku praktycznie jedynym istotniejszym mankamentem potrafi okazać się to, że są one zimne i przez to mało przyjemne w dotyku. Cena również nie jest niestety najniższa. Na pewno są to okna droższe od okien plastikowych.

Okna drewniane – zalety i wady

Ostatnie wśród proponowanych wariantów są okna wykonywane z prawdziwego naturalnego drewna, polecane przez niejednego producenta okien, który kieruje swoje produkty do klientów bardziej wymagających. Drewno to jedna klasa sama w sobie. Ma ono równie dobre właściwości techniczne, co i właściwości estetyczne, dlatego zastosowane w budynku zawsze będzie dbać o jego atrakcyjność.

Wadą okien drewnianych bywa konieczność poddawania ich regularnej konserwacji oraz to, że można je myć i pielęgnować wyłącznie przy użyciu produktów przeznaczonych do drewna. Ceny są natomiast bardzo różne.