Wesele – o czym należy pamiętać?

Wesele to zwykle czas nerwów, stresu, szalonego pościgu za uciekającym czasem. Każdy stara się pomóc parze młodej, jednak często wiele obowiązków spoczywa na głowach bohaterów tego dnia. Jak wszystko zaplanować i o niczym nie zapomnieć? Podstawą jest solidny harmonogram działań, który powinniśmy ustalić już w momencie podjęcia decyzji o zawarciu małżeństwa. Dzięki hierarchizacji zadań oraz ułożeniu ich w listę powinniśmy z sukcesem przygotować się na wszelkie ewentualności. Jest kilka rzeczy oczywistych, ale często w ferworze załatwiania tysiąca spraw, zapominamy o nich lub traktujemy je po macoszemu. Zacznijmy więc od kwestii formalno-prawnych.

Formalności ślubne

Zawarcie związku małżeńskiego to nie tylko sama uroczystość weselna, ale swego rodzaju czynność prawna. Musimy zdobyć dokumenty, które w świetle obowiązujących przepisów, pozwolą nam na wzięcie ślubu. Drogi są dwie: ślub cywilny lub kościelny. Obie formy wymagają posiadania przez narzeczonych między innymi: odpisów aktów urodzenia, dowodów tożsamości, pisemnego zapewnienia o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.

Wyposażeni w tę dokumentację możemy zjawić się w urzędzie stanu cywilnego lub kancelarii parafialnej, aby ustalić wszelkie formalności związane z planowanym ślubem. W kancelarii będziemy zmuszeni wypełnić jeszcze kilka obowiązków, które zależne są od religii, w jakiej przyjmiemy sakrament małżeństwa.

 

Ilość gości i miejsce

Na początku wspomnianej listy powinien znaleźć się punkt mówiący o ustaleniu orientacyjnej liczby gości. Będzie to wskazówka, w jakim miejscu możemy zorganizować wesele. Nie bez znaczenia bowiem jest liczba zaproszonych i pojemność sali. Po oszacowaniu, wstępnie, ile osób zamierzamy zaprosić, możemy wyruszyć na poszukiwanie odpowiedniego miejsca na wesele.

Część osób decyduje się na wesele plenerowe, inni wolą tradycyjne domy weselne, a narzeczeni odważnie podchodzący do tematu, wybierają miejsca nietuzinkowe. Modne są wesela w stylu folk, organizowane w przystosowanych do tego celu stodołach. Jest to większy wydatek niż wynajęcie zwykłej sali, jednak korzystając choćby z pożyczki przez Internet, warto zarezerwować tak oryginalne miejsce, aby zorganizować tam wyjątkowe przyjęcie.

 

Oprawa muzyczna i fotograficzna pamiątka

Jedną z podstawowych rzeczy, jaką musimy zapewnić naszym gościom, jest dobra zabawa. Gwarantem rozrywki będzie muzyka, a konkretnie zespół lub DJ. Wybór odpowiedniej oprawy to rzecz istotna, na której powinniśmy się skupić już na początku.

Podobnie jest z usługami fotograficznymi, które zapewnią nam piękną pamiątkę ze ślubu i przyjęcia. Profesjonalny fotograf to nie tylko zdjęcia podczas uroczystości, ale także sesja plenerowa, która nie musi odbyć się w tym samym dniu. Należy o tym pamiętać i dokonać rezerwacji terminu ze znacznym wyprzedzeniem. Pożyczki przez Internet będą pomocne przy wyborze wysokiej klasy fotografa.

Organizacja przyjęcia weselnego to stres. Chcemy, aby wszystko wyszło jak najlepiej, a ten dzień zapisał się złotymi zgłoskami w pamięci pary młodej i gości. Warto zadbać o szczegóły wcześniej, ustalając listę rzeczy do załatwienia, aby w ferworze przygotowań o niczym nie zapomnieć. Wsparciem będzie asystent ślubny, który zadba o to, aby wszystkie elementy wesela były dopięte na ostatni guzik. Wynagrodzenie osoby zajmującej się przygotowaniem przyjęcia można sfinansować, korzystając z pożyczki przez Internet, aby zbytnio nie obciążać napiętego już budżetu weselnego.