Skaza białkowa u noworodka – objawy alergii u dzieci, zalecana i odpowiednia dieta

Jedną z częściej występujących alergii u noworodków jest uczulenie na spożywane białka, a w szczególności te zawarte w krowim mleku. Alergię tę nazywa się skazą białkową i jest dosyć powszechnie notowaną przypadłością wieku dziecięcego. Może być też związana z białkiem zawartym w rybach, jajkach lub mięsie, a najrzadziej w mleku matki. Powstaje, ponieważ organizm dziecka traktuje konkretne białka podobnie jak wirusy lub bakterie i, w ramach mechanizmu obronnego, rozwija stan zapalny.

Objawy skazy białkowej u noworodka

Podobnie jak przy wszelkich nietolerancjach pokarmowych jednym z pospolitszych objawów skazy białkowej są biegunkiwymioty, czy bolesne kolki, jednak najwyraźniejszym wskaźnikiem wystąpienia uczulenia jest atopowe zapalenie skóry. Objawia się ono charakterystyczną wysypką na buzi niemowlaka, w okolicach uszu, szyi, a także po wewnętrznych stronach kolan i łokci. Wysypce towarzyszy sucha skóra i uporczywy świąd. Zwykle jest to cały zespół uciążliwych dla dziecka przypadłości, dla których trzeba zastosować kompleksową terapię, z którą można się zapoznać na stronie www.latopic.pl.

Dieta u dzieci przy skazie białkowej

Od dawna wiadomo, że oprócz leczenia objawów, najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyn choroby. W wypadku skazy białkowej pierwszą rzeczą jest zastosowanie odpowiedniej diety. Brak wprowadzenia dobrych nawyków żywieniowych może prowadzić do poważnych powikłań, w tym oddechowych. Bez wprowadzenia prawidłowej diety żadna terapia nie będzie skuteczna. W przypadku, kiedy uczulenie spowodowane jest mlekiem z piersi, dieta powinna być zastosowana także u matki. Przede wszystkim powinna ona zrezygnować z potraw zawierających ostre przyprawycytrusykakaokrowie mleko i jego przetwory – seryjogurtymasłośmietanę itp. Dzieci, które nie są karmione przez mamę, mogą jeść specjalnie przygotowane preparaty zastępcze. Możliwe jest podawanie mleka koziego, ale też nie w każdym przypadku i lepiej jest to skonsultować z lekarzem prowadzącym. Zaleca się bardzo uważne czytanie etykiet, ponieważ mleko i jego pochodne mogą znajdować się w różnych, pozornie niezwiązanych z nabiałem produktach.

Co dalej?

Przy zastosowaniu odpowiedniej diety oraz odpowiedniej terapii w zwalczaniu objawów, skaza białkowa powinna po kilku miesiącach ustąpić. Pierwsza poprawa stanu dziecka następuje dość szybko, ale do pełnego wyleczenia alergii trzeba będzie poczekać. Istnieje też możliwość powrotu uczulenia w późniejszym wieku, dlatego należy mieć to cały czas na uwadze i ostrożnie wprowadzać wszelkie zmiany w diecie dziecka.