Domowe sposoby na chrypę u dzieci i dorosłych

Ból, suchość i drapanie w gardle, chrypka, która utrudnia, lub nawet uniemożliwia mówienie – tego typu dolegliwości doświadcza każdy, czasami nawet kilka razy w roku. Czy istnieją skuteczne domowe metody na ich zwalczenie? Oto kilka podpowiedzi.

Chrypka i ból gardła – domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości

Kiedy gardłowe problemy wynikają z infekcji, bardzo ważne jest stworzenie choremu środowiska wolnego od czynników, które mogą zaostrzać dolegliwości. Suche i zadymione powietrze w mieszkaniu, a także niewystarczająca troska o drogi oddechowe, utrudniają powrót do zdrowia i jeszcze bardziej pogarszają samopoczucie. Dlatego walkę z bólem gardła i chrypką zacznij od zastosowania nawilżacza powietrza oraz uczynienia domu lub mieszkania strefą bez dymu (nawet bierne palenie jest szkodliwe dla dróg oddechowych). Ponadto pamiętaj o przyjaznych dla gardła nawykach. Podstawowym jest częste popijanie płynów, które nie powinny być ani zbyt zimne, ani zbyt gorące. Ogranicz jednak napoje kofeinowe, a tym bardziej alkohol, które mogą wysuszać gardło.(1)

Naturalne produkty łagodzące suchość i drapanie w gardle – dla dorosłych i dla dzieci

Oto kilka domowych środków, umożliwiających naturalne złagodzenie gardłowych dolegliwości u osób w różnym wieku. Pamiętaj jednak, że miodu ani produktów go zawierających nie można podawać dzieciom do ukończenia 12. miesiąca życia. To bardzo ważne ze względu na ryzyko botulizmu niemowląt.(2) Jeżeli planujesz podać dziecku zioła lub środki bez recepty, ale nie masz pewności, czy są odpowiednie dla danego wieku, zawsze zapoznaj się z informacjami na opakowaniu lub ulotce oraz skonsultuj się z pediatrą, jakie produkty są bezpieczne dla dziecka.

  • Ziołowe herbatki

Jeśli Ty lub Twoje dziecko borykacie się z chrypką, drapaniem i bólem gardła, dobrze sprawdzi się herbatka z rumianku, która dostarcza antyoksydantów, ma właściwości przeciwzapalne i wspiera odporność. Napar możesz posłodzić łyżeczką miodu (pamiętaj, żeby dodawać miód, kiedy napój już trochę przestygnie). Innymi herbatkami polecanymi w przypadku chrypy, suchości i drapania w gardle są napary z szałwii, prawoślazu lekarskiego i lukrecji.(2,3)

  • Imbir

Napój imbirowy to naturalny, skuteczny środek na dolegliwości gardłowe. Żeby go przygotować, pokrój korzeń imbiru w plasterki. Zagotuj wodę, dodaj imbir i gotuj jeszcze przez 5 minut. Do tak przygotowanego napoju możesz dodać plasterki cytryny, a kiedy trochę przestygnie – łyżeczkę miodu. Popijaj ciepłą herbatkę raz lub dwa razy dziennie.(5)

  • Woda z solą

Każdy, kto stosował domowe sposoby na ból gardła i chrypkę, na pewno zna tę prostą metodę. Wystarczy w szklance ciepłej wody rozpuścić łyżeczkę soli i płukać roztworem gardło przez 30 sekund, kilka razy dziennie.(4)

  •   Syropy i pastylki na gardło bez recepty

W każdej aptece trafisz na spory wybór środków bez recepty, które pomagają łagodzić gardłowe problemy. Wybierz te, które zawierają w składzie jak najwięcej naturalnych składników, a jeśli szukasz czegoś dla dziecka, postaw na środki dostosowane do jego wieku. Gdy masz wątpliwości, co wybrać, zapytaj o poradę lekarza.

Suchość i drapanie gardle oraz towarzysząca im chrypa to dolegliwości bardzo powszechne, jednak w większości przypadków mają związek z infekcją i mijają po jej wyleczeniu. Jeśli jednak chrypka ma przewlekły charakter albo nie jest związana z przeziębieniem, wówczas może być objawem alergii lub choroby refluksowej przełyku, dlatego wymaga konsultacji ze specjalistą.

  1. Kim S. What Causes Hoarseness? https://www.healthline.com/symptom/hoarseness Data dostępu: 10.07.2018
  2. Rudnicka1 K. i wsp. Mikroflora miodu jako źródło spor C.Botulinum i przyczyna rozwoju botulizmu niemowląt – rozważania na temat zasadności oczyszczania miodu w kontekście obowiązującego prawa. Post. Mikrobiol.,2015, 54, 2, 184-194
  3. Rose D. What Are the Best Teas for Soothing a Sore Throat? https://www.healthline.com/health/best-tea-for-sore-throat Data dostępu: 10.07.2018
  4. Spritzler F. 15 natural remedies for a sore throat. https://www.medicalnewstoday.com/articles/318631.php Data dostępu: 10.07.2018
  5. 27 Home Remedies For Laryngitis Cough Relief In Toddlers & Adults. https://trueremedies.com/home-remedies-for-laryngitis/ Data dostępu: 10.07.2018