Czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycje?

Ceny nieruchomości rosną od kilku lat i nic nie wskazuje na zmianę. To właśnie z tego powodu inwestycja w mieszkanie uważana jest obecnie za jedną z tych najbardziej opłacalnych. Mieszkania kupione pod wynajem oferowane są na rynku najmu krótko – i długoterminowego. Czy jednak kupno mieszkania to wciąż dobry pomysł na inwestycje?

Dobry i bezpieczny zarobek – czy faktycznie?

Wielu Polaków uważa, że inwestycja w mieszkanie to dobry i bezpieczny zarobek. Ulokowanie oszczędności w nieruchomości jest postrzegane jako bardziej intratne niż granie na giełdzie, inwestowanie w szlachetne kruszce czy waluty. Eksperci podkreślają jednak, że aby mieszkanie było dobrą inwestycją trzeba kupić odpowiednią nieruchomość. Największą popularnością cieszą się te zlokalizowane w dużych miastach Polski. I nic dziwnego, z apartamentu w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście można czerpać zyski na różne sposoby. Może być on oferowany na rynku najmu krótkoterminowego turystom, długoterminowo studentom, rodzinom z dziećmi, czy pracownikom sezonowym. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że tak szerokie możliwości dają tylko mieszkania zlokalizowane w dobrych dzielnicach takich jak np. Ochota, Wola czy Śródmieście w Warszawie, w Trójmieście pod uwagę należy brać wszystkie dzielnice przymorskie, natomiast w Krakowie oprócz centrum w cenie jest są też Bronowice.

Zakup mieszkania lepszy niż lokata

Popularność zakupu mieszkania pod wynajem wynika przede wszystkim z tego, że jest to bardziej opłacalna inwestycja niż, chociażby popularna lokata bankowa. Te obecnie mają rekordowo niskie oprocentowanie. Pieniędzy w bankach nie opłaca się też trzymać ze względu na rosnącą inflację, która skutecznie i systematycznie uszczupla oszczędności. Tymczasem ceny nieruchomości stale idą do góry, ponadto sam zysk z wynajmu szacuje się na od 7 do 20% rocznie brutto. Jeszcze raz należy jednak podkreślić, że wysokość przychodu z wynajmu zależy od wielkości mieszkania, standardu wykonania oraz jego lokalizacji. Chcąc zainwestować bezpiecznie, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania na stabilnym rynku najmu, który oferuje np. Ochota w Warszawie, Stare Miasto w Krakowie czy Przymorze w Gdańsku.

Czy bezpiecznie jest inwestować w nieruchomości?

Wiele osób inwestycje w nieruchomości postrzega jako tą bezpieczną, praktycznie nieobarczoną ryzykiem. Czy tak jest faktycznie? Nie zawsze. Większe ryzyko podejmuje się, kupując mieszkanie na kredyt. Wynika to z tego, że banki obecnie bardziej sceptycznie podchodzą do przyznawania kredytów hipotecznych.  Liczyć trzeba się też ze wzrostem stóp procentowych w najbliższych latach, przez co raty kredytów mogą drastycznie wzrosnąć. Patrząc długofalowo na inwestycje, pod uwagę trzeba również wziąć nadchodzący niż demograficzny. Spowoduje on, że chętnych na wynajem będzie coraz mniej.

Zakup mieszkania pod wynajem to nadal atrakcyjna opcja zainwestowania oszczędności. Decydując się na nieruchomości w dużym mieście i w dobrej dzielnicy, ma się niemal 100% pewności, że chętnych na wynajem nie zabraknie – choćby ze względu na deficyt lokali mieszkalnych w Polsce.