Dlaczego warto postawić na studiowanie informatyki?

Wybór kierunku studiów nie jest zadaniem łatwym, co więcej, rzutuje na całe nasze życie zawodowe. Nic więc dziwnego, że wielu maturzystów ma z tym problem. Jednym ze sposobów na jego rozwiązanie jest wybranie przyszłościowych, opartych na nowych technologiach i opłacalnych kierunków, takich jak informatyka. Studia te otwierają nam bowiem naprawdę wiele drzwi. Kto powinien się na nie zdecydować i jakie mamy perspektywy po ukończeniu tego kierunku? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Informatyka – studia dla wybranych?

Poszukujesz odpowiedzi na to, jaki kierunek wybrać i kusi cię informatyka? Studia te dają naprawdę duże szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego, jednakże nie są rozwiązaniem dla każdego. Kandydaci chcący rozpocząć naukę powinni interesować się nowoczesnymi technologiami, elektroniką, zasadami działania komputerów i systemów informatycznych. Student informatyki powinien wyróżniać się ścisłym, analitycznym umysłem oraz dobrą wiedzą z zakresu matematyki i fizyki. Idealnie, jeśli zna już podstawy programowania lub kodowania i posługuje się już jakimś językiem programowania.

Specjalności – szeroki wybór możliwości

Mówiąc o studiach informatycznych warto wspomnieć o tym, że tak naprawdę mogą one oznaczać bardzo wiele. Istnieje bowiem wiele specjalności, na które możesz się zdecydować. Wśród nich wymienić możemy między innymi: inżynierię technologii internetowych lub sieci komputerowych, informatykę w biznesie oraz inżynierię gier komputerowych i oprogramowania. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Wybór jest więc naprawdę szeroki.

Korzyści ze studiowania informatyki

Ciągły rozwój technologiczny sprawia, że informatyka to studia, które wciąż warto wybierać. Ze studiowania tego kierunku wynika bowiem szereg korzyści, wśród których wymienić możemy między innymi łatwość w znalezieniu zatrudnienia (zarówno w kraju, jak i poza jego granicami) oraz duża wysokość potencjalnych zarobków. Osoby, które decydują się na rozpoczęcie studiów informatycznych, mają szansę na poznanie najważniejszych języków programowania oraz specjalistycznej wiedzy, która jest w dzisiejszych czasach niezwykle ceniona. Co ważne, studenci nie tylko zgłębiają wiedzę teoretyczną, ale również mogą przetestować ją w praktyce. Dzięki temu studia pomagają w radzeniu sobie w codziennych obowiązkach związanych z wykonywaną pracą. A tej nie brakuje – obecnie rekrutacje na stanowiska takie jak programista prowadzone są w  większych miastach niemal bez przerwy.

Jaką pracę możesz podjąć po zakończeniu studiów?

Osoby, które zdecydowały się na studia informatyczne, mają szeroki wybór zawodów, które mogą wykonywać. Co więcej, większość z nich gwarantuje stałość zatrudnienia oraz dobre zarobki. Co zatem możemy robić po studiach? Przede wszystkim troszczyć się o stan sieci informatycznej oraz urządzeń w korporacjach, przedsiębiorstwach, instytucjach i urzędach. Poza tym, osoby, które ukończyły ten kierunek, zajmują się wdrażaniem systemów informatycznych, pracują w agencjach interaktywnych, budują strony internetowe, a nawet decydują się na rozpoczęcie własnej działalności, w ramach której świadczą powyższe usługi. Możliwości rozwoju zawodowego mamy więc naprawdę sporo – tym bardziej, że wielu programistów oprócz pracy na etacie wykonuje też we własnym zakresie ciekawe projektu freelancerskie.

Podsumowując, jeśli dobrze czujemy się w nowych technologiach oraz dziedzinach nauki takich jak logika, warto rozważyć kierunek jakim jest informatyka. Studia na tym kierunku dają nam bowiem wiele możliwości – od pracy w przedsiębiorstwach, korporacjach, instytucjach państwowych, aż po prowadzenie własnej działalności lub freelancing.