Badanie holter EKG

doktor ekg - doktoreg (12) .jpg

Serce, choć jest niewielkim organem napędza organizm do życia, pompuje krew, która dotlenia każdą komórkę ciała. To niezwykle ważne zadanie, które nie może być wykonane przez inny organ. Niestety pęd życia sprawia, że mięsień sercowy jest narażony na wiele chorób i zaburzeń.

EKG holter — co to za badanie?

Jest to całkowicie bezpieczne badanie pracy serca. Można je wykonać u dorosłych, jak i dzieci. Zapis prowadzony jest przez 24 godziny, a w razie konieczności czas ten można wydłużyć.Dzięki ciągłemu zapisowi widoczne są dynamiczne zmiany w trakcie pracy serca. Ważne jest także to, że badanie przeprowadzane jest także nocą, często wtedy ujawniają się zaburzenia serca.

EKG holter — jak przebiega badanie?

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Aby ułatwić przyczepienie się elektrod do ciała, dzień przed badaniem nie powinno używać się balsamów. Z tego samego powodu mężczyźni mogą zostać poproszeni o zgolenie torsu.W dniu badania pacjent zgłasza się do gabinetu zabiegowego, gdzie założona zostanie mu aparatura. W odpowiednich miejscach na klatce piersiowej naklejane są elektrody połączone z niewielkim rejestratorem. Posiada on etui, które można przypiąć na brzuchu, dzięki temu nie przeszkadza on w codziennych czynnościach. Na aparaturze wciska się guzik, który rozpoczyna tryb pracy urządzenia. Pacjentowi zaleca się wykonywanie codziennych czynności jak dotychczas.Pacjent powinien podczas badania prowadzić specjalny dzienniczek w którym ma zapisywać wszystkie odchyły od normy, to znaczy bóle w klatce piersiowej, arytmie, duszności czy zasłabnięcia.Po określonym czasie pacjent powinien zgłosić się do gabinetu zabiegowego, aby ściągnąć aparaturę. Dane przegrywane zostają do komputera i analizowane przez lekarza kardiologa.

EKG holter — czego nie robić w trakcie badania?

Dzięki badaniu Holtera można wykryć wiele zaburzeń serca, aby nie sfałszować wyników należy stosować się do kilku prostych zasad.Nie powinno się stosować telefonu komórkowego w trakcie badania, ponieważ może on zaburzyć wyniki. Odradzana jest także kąpiel w wannie lub branie prysznicu, ponieważ woda może uszkodzić urządzenie. Nie wskazane jest korzystanie z koców i urządzeń elektrycznych.