Jaki alkomat wybrać?

alkomaty - alko (3).jpg

W ostatnich latach bardzo dużym uznaniem cieszą się alkomaty elektrochemiczne, czyli urządzenia wykorzystujące sensor elektrochemiczny do przeprowadzania pomiarów.

Wybór alkomatu z atestem

Nie da się ukryć, że alkomat z atestem ma bardzo prostą budowę, która umożliwia sprawdzenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Powietrze dostaje się do sensora, który przekształca alkohol w kwas octowy, który potem uwalnia elektrony i w ten sposób powstaje prąd elektryczny. Następnie wartość prądu jest porównywana z parametrem wzorcowym i wynik jest wyświetlany na ekranie urządzenia. Nie wszyscy wiedzą, że alkomat z atestem jest stosowany wśród firm ochroniarskich oraz służb mundurowych. Urządzenie to jest wykorzystywane również w trakcie masowych imprez oraz w dużych przedsiębiorstwach, gdzie właściciele sprawdzają trzeźwość swoich pracowników. Warto zaznaczyć, że praca w stanie upojenia alkoholowego jest skrajnie niebezpieczna. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że alkomat elektrochemiczny jest stosowany także przez osoby prywatne, które przed wejściem do samochodu chcą sprawdzić swoją trzeźwość. Można śmiało powiedzieć, że alkomaty atestowane cechują się dużą dokładnością oraz funkcjonalnością. Wśród najważniejszych zalet można wymienić trwałość, odporność na różnego rodzaju uszkodzenia, a także dokładność w powtarzanych pomiarach.

Żywotność sensora

Alkomat może być naprawdę długo eksploatowany, ponieważ żywotność sensora jest wyjątkowo długa. Cena urządzenia zależy głównie od producenta, a także materiałów, z których alkomat został wyprodukowany. Warto podkreślić, że częstotliwość przeprowadzania kalibracji też ma wpływ na cenę. Zazwyczaj koszt alkomatu oscyluje w granicach 300-400 zł, ale można oczywiście kupić droższy sprzęt, tylko trzeba się zastanowić, czy faktycznie będzie nam potrzebny. Po pewnym czasie trzeba alkomat podregulować i dotyczy to wszystkich urządzeń. Profesjonalne sklepy, które sprzedają alkomaty dosyć często oferują usługi kalibracji. Możesz też zamówić urządzenie przez internet bezpośrednio pod swój adres. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jakie są rodzaje alkomatów i czym dokładnie się cechują. Lepiej dołożyć trochę pieniędzy, ale kupić dobre i sprawne urządzenie.