Polipy jelita grubego są bardzo niebezpieczne, ponieważ nieleczone mogą przekształcić się w chorobę nowotworową. Najbardziej skłonne do zezłośliwienia są polipy typu gruczolakowatego.
Co warto wiedzieć o polipach jelita grubego?
Pacjenci, którzy podejrzewają, że mają polipy jelita grubego bardzo często zastanawiają się, skąd się one biorą (zobacz również Polipy jelita grubego – objawy, jak je leczyć?). Na początku warto powiedzieć, że przyczyny powstawania mogą być dziedziczne lub nie. Natomiast najczęstszy zalecany sposób leczenia to zabieg chirurgiczny, czyli ich usunięcie.
Polipy są to pewnego rodzaju guzki umiejscowione na ściankach jelita grubego. Jeśli jest ich dużo, np. powyżej 100, to wtedy mówimy o tzw. zespole poliwatości rodzinnej, który w większości przypadków doprowadza do rozwoju raka.
Czy polipy jelita grubego zawsze stwarzają zagrożenie rozwoju nowotworu?
Na szczęście nie. Wyróżniamy również polipy nienowotworowe, do których należą przede wszystkim polipy młodzieńcze, Peutza i Jeghersa, zapalne, hiperplastyczne, zlokalizowane pod błoną śluzową.
Co powoduje powstawanie polipów jelita grubego?
Trudno jest jednoznacznie określić co tak naprawdę doprowadza do powstawania polipów w jelicie grubym. Lekarze do tej pory jeszcze nie odkryli jednoznacznej przyczyny. W niewielu przypadkach skłonność do powstawania polipów jest dziedziczna.
Polipy bardzo często rozwijają się już od dzieciństwa, jednak najczęściej diagnozuje się je u osób w wieku powyżej 30 lat. Aż 7% osób w tym wieku musi się z nimi zmagać.
Jak rozpoznać, że możemy mieć polipy jelita grubego?
Niestety polipy jelita grubego nie dają żadnych objawów, więc zazwyczaj bywają rozpoznawane w trakcie przeprowadzania badania jelita grubego (np. endoskopia dolnego odcinka układu pokarmowego). Po zdiagnozowaniu ich najczęściej zaleca się wykonanie zabiegu usuwającego polipy.
Niektóre osoby mające polipy odczuwają pewne dolegliwości, które mogą być symptomem problemu. To głównie ból brzucha w dolnej części, występowanie krwi w stolcu i śluzu w kale, często pojawiające się biegunki i gazy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.lactoral.pl