Basen szpitalny w domu – kiedy i jak używać?

Basen szpitalny ułatwia wypróżnianie i oddawanie moczu osobom, które z powodu choroby, urazu lub podeszłego wieku mają problem z chodzeniem do łazienki. Jeśli pomagasz komuś w korzystaniu z basenu sanitarnego, czy to jako przyjaciel, czy członek rodziny, musisz pamiętać, aby działać delikatnie. Jeśli będziesz postępować zgodnie z opisanymi poniżej procedurami, podczas jego użycia nie wystąpi jakakolwiek trudność.

Basen szpitalny – kiedy się go używa?

Basen sanitarny został stworzony z myślą o osobach, które na stałe przebywają w łóżku i mają problemy z poruszaniem się – najczęściej wynika to z podeszłego wieku bądź jest efektem wypadku lub urazu. To przedmiot, który umożliwia pacjentom zaspokajanie potrzeb fizjologicznych. Wykorzystywany on jest zarówno w szpitalach i placówkach opieki, jak i domach.

Podczas wyboru basenu sanitarnego należy zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu oraz odpowiednie wyprofilowanie jego kształtu – dostępnych jest kilka jego wariantów, dzięki czemu możemy wybrać taki, który będzie optymalny. Dodatkowo, powinien on zawierać specjalną pokrywę. Oferta basenów szpitalnych eplaster.pl zapewnia wszystko, co istotne w powyższych kwestiach.

Jak używać basenu szpitalnego?

Pomoc pacjentowi w używaniu basenu szpitalnego może wydawać nam się trudna, jednak jeśli będziesz postępować zgodnie z opisanymi niżej wskazówkami, nie będziesz mieć z nią problemu. Pamiętaj, by podawać go pacjentowi tylko w razie zasygnalizowania potrzeby fizjologicznej.

  1. Przygotowanie

Całą procedurę użycia basenu szpitalnego powinniśmy zacząć od wyjaśnienia naszemu pacjentowi, co planujemy zrobić. Ważne jest, aby być wyrozumiałym i cierpliwym, ponieważ może być to dla niego sytuacja niekomfortowa, a nawet wstydliwa. Pamiętaj też, aby zapewnić pacjentowi tak wiele prywatności, ile potrzebuje – zamknij drzwi, zasłoń okna.

Następnym krokiem jest dokładne umycie rąk ciepłą wodą z mydłem. Wytrzyj je, a następnie załóż jednorazowe rękawiczki. Rozpocznij przygotowania. Jeśli to możliwe, zabezpiecz prześcieradło za pomocą maty lub dużego ręcznika. Oprócz tego, ogrzej basen szpitalny, ponieważ dzięki temu będzie bardziej komfortowy podczas używania – napełnij go ciepłą wodą na kilka minut. Następnie go opróżnij i wysusz. Jeśli pacjent nie ma odleżyn lub skaleczeń na pośladkach, brzeg posyp talkiem.

Teraz możesz napełnić basen szpitalny taką ilością wody, aby przykryła ona dno. Alternatywnie możesz umieścić w nim kilka warstw papieru toaletowego.

Kiedy wszystkie powyższe czynności zostały wykonane, możesz poinstruować pacjenta, aby zdjął ubranie z dolnej połowy ciała. Jeśli nie jest on w stanie zrobić tego samodzielnie, pomóż mu.

  1. Umieszczenie basenu

Na tym etapie pacjent powinien leżeć na plecach. Jego kolana powinny być ugięte, a stopy znajdować się płasko na materacu. Połóż basen sanitarny na boku łóżka, zaraz obok bioder leżącego.

Pacjent powinien unieść biodra – wesprzyj go wtedy, umieszczając rękę pod dolną częścią jego pleców, zapewniając lekkie wsparcie. Teraz możesz umieścić basen sanitarny pod pośladkami pacjenta. Pamiętaj, by zakrzywiona część basenu była skierowana do dołu.

Jeśli jednak pacjent nie ma na to siły, pomóż mu się obrócić na bok – wykonuj to ostrożnie, aby nie spadł z łóżka. Przesuń basen bezpośrednio do jego pośladków, a następnie delikatnie obróć pacjenta ponownie na plecy.

Zapewnij pacjentowi papier toaletowy lub chusteczki higieniczne. Daj mu odrobinę prywatności i pozostaw samego. Możesz umówić się z nim, że powrócisz na jakiś sygnał, przykładowo dźwięk dzwonka. Nie pozostawiaj jednak pacjenta samego, jeśli może być to niebezpieczne!

  1. Końcowe czynności

Na tym etapie umyj ręce i załóż nowe rękawiczki jednorazowe. Powróć do pacjenta i zabierz ze sobą ciepłą wodę, mydło, papier toaletowy i ściereczki do czyszczenia.

Pomóż pacjentowi podnieść się z basenu sanitarnego tak, by położył się na bok. Ostrożnie zabierz basen i połóż go na chwilę na boku. Oczyść pacjenta – umyj jego ręce, jak i dolną część ciała. Następnie posprzątaj resztę rzeczy, które znajdują się na łóżku. W kolejnym kroku możesz pomóc pacjentowi położyć się ponownie na plecach.

Jeśli doszło do rozlania zawartości basenu szpitalnego na łóżko pacjenta, natychmiastowo zmień jego ubranie, jak i pościel. Na końcu zawartość basenu sanitarnego wylej do toalety, a potem umyj i zdezynfekuj przedmiot. Ostatnim etapem jest dokładne mycie rąk.