Pewnego dnia, odbicie w lustrze, może pokazać odzwierciedlić pierwsze oznaki starzenia się skóry. To, jak długo skóra będzie wyglądać promiennie i elastycznie jest zależne od kilku czynników. Jednak, od tykającego zegara nie da się uciec.
Pierwsze oznaki starzenia
Zmarszczki, czyli pierwsze oznaki starzenia, prędzej czy później dotkną każdego z nas. Jednak pewne ograniczenia w codziennym życiu mogą zmniejszyć stopień uszkodzenia skóry.
Starzenie się skóry jest spowodowane połączeniem naturalnego starzenia się i ekspozycji na światło słoneczne. Zasadniczo, umiarkowane ilości pochłanianego słońca nie szkodzą skórze, ponieważ dostarczają poziomu witaminy D. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu i opalanie się jest niesamowicie szkodliwe dla naszej skóry. Dodanie do tego wszystkiego, czynnika czasu, powoduje, że skóra jest zwiotczała, pełna zmarszczek i przebarwień.
Przyczyny starzenia się skóry
Nasza skóra ma dwie odrębne warstwy. Naskórek stanowi zewnętrzną barierę naszej skóry i chroni nas przed negatywnym działaniem środowiska tj. bakteriami i promieniowaniem UV. Tymczasem skóra właściwa jest bogata w kolageny i inne białka, które są odpowiedzialne za strukturę i elastyczność skóry. Obie warstwy w ciągu naszego życia ulegają uszkodzeniom, aż zbiegiem czasu pozostawiają nieodwracalne obrażenia. Ale pytanie brzmi. Dlaczego skóra nie jest w stanie naprawić tych uszkodzeń?
Komórki tracą elastyczność
Skóra właściwa zawiera bardzo złożone uporządkowanie białek macierzy pozakomórkowej, w tym kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za elastyczność skóry.
Komórki fibroblastów w skórze właściwej nie tylko produkują te białka, ale również są mocno osadzone między tymi białkami i są z nimi połączone. Wraz z wiekiem uporządkowanie białek stopniowo traci swoją integralność, a struktury białkowe ulegają fragmentacji. W konsekwencji dochodzi do degradacji sieci białkowych, zmiany kształtów fibroblastów oraz do zaburzenia pracy komórek. Ten szkodliwy krąg zdarzeń powoduje znaczne zmniejszenie elastyczności i powoduje utratę naszego odcienia skóry.
Uszkodzenia UV
Chociaż wszyscy doświadczamy naturalnej utraty elastyczności i integralności białek, w miarę starzenia się, ekspozycja ciała na słońce pogarsza stan wyjściowy. Naukowcy sądzą, że komórki w naskórku reagują na promieniowanie UV poprzez uwalnianie substancji chemicznych, które dyfundują do skóry właściwej i prowadzą do uwalniania enzymów w fibroblastach skóry. Taka reakcja powoduje głębokie uszkodzenia w tym, zmarszczki.
Wzrost tkanki tłuszczowej
Gdy nasze ciała się starzeją, warstwa tłuszczu pod skórą naturalnie ulega kurczeniu, co w konsekwencji powoduje zwiotczenie.
Jednak kilka lat temu, odkryto nowy rodzaj tłuszczu, który znajduje się w głębokie warstwie skóry właściwej. Tłuszcz ten ma zdolność do penetrowania górnej warstwy skóry właściwej, która równocześnie jest skłonna do reakcji z światłem UV.
Te wyspecjalizowane komórki tłuszczowe mogą również reagować na chemikalia uwalniane przez komórki w naskórku. W odpowiedzi na przewlekłe uszkodzenia UV, komórki tłuszczowe ulegają uszkodzeniu i pozostawiają nieestetyczne blizny. Dlatego też warto pamiętać o ograniczonej ekspozycji ciała na promieniowanie UV.