Zasilanie akumulatorowe

Akumulatory stały się niezbędnym elementem współczesnego świata. To właśnie od nich zależy praca wielu urządzeń i systemów. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się coraz nowsze modele akumulatorów o coraz większej wydajności.

Niklowe akumulatory

W ostatnich latach największą popularnością cieszą się akumulatory nimh. Posiadają one wiele cech sprawiających, że zainteresowanie nimi nieustannie rośnie.

Dużą zaletą akumulatorów niklowo-wodorkowych jest to, że nie posiadają one szkodliwego dla środowiska kadmu. Mimo że nie zawierają tego pierwiastka, posiadają jedną z najwyższych gęstości energii dostępnych na rynku.

Dlaczego akumulator nimh?

Coraz więcej producentów elektronarzędzi decyduje się na wykorzystanie akumulatorów nimh w swoich urządzeniach. Dzieje się tak dlatego, że akumulatory te posiadają bardzo wysoką wydajność prądową, co przekłada się na komfort użytkowania narzędzi.

Dodatkowo Akumulator nimh pracuje bez najmniejszych zakłóceń w skrajnych temperaturach. Oznacza to, że może być stosowany zarówno w urządzeniach pracujących w wysokich temperaturach, jak i w zewnętrznych systemach zabezpieczeń.

Z uwagi na długą żywotność baterii, akumulator nimh znakomicie sprawdza się również w różnego typu urządzeniach medycznych oraz układach zasilania alarmowego. Akumulator ten idealnie sprawdzi się również w urządzeniach, w których wymagany jest dłuższy czas pracy, czyli na przykład w urządzeniach alarmowych.

Wady akumulatorów nimh

Akumulator nimh dość często ulega samowyładowaniu. Oznacza to, że jeśli nie został wykorzystany w żadnym urządzeniu, rozładuje się podczas bezczynności. Dlatego niejednokrotnie zdarza się, że akumulator taki wymaga naładowania zaraz po zakupie. Na szczęście producenci pracują nad zniwelowaniem tego problemu.

Równie dużym problemem z akumulatorami nimh jest efekt pamięci. Polega on na pozornym zmniejszeniu pojemności baterii przez nieprawidłowe jej ładowanie. Na szczęście problem ten nie występuje, jeśli bateria ładowania jest w sposób prawidłowy.

Akumulatory stały się niezbędnym elementem zasilania wielu urządzeń. Właśnie dlatego na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów akumulatorów. Jednak z uwagi na wiele pozytywnych cech, jednym z bardziej popularnych urządzeń zasilających jest akumulator nimh.