Oklejanie mebli: 4 najczęstsze błędy

Oklejanie mebli jest świetną metodą na odnowienie wnętrza. Efektowna zmiana wystroju nie musi być przy tym dyktowana dużym nakładem finansowym ani czasochłonną pracą. Jednak podczas oklejania mebli pojawiają się 4 podstawowe błędy – jakie? Co zrobić, żeby ich uniknąć?

1. Niewłaściwe przygotowanie mebla

Pierwszym etapem przed oklejaniem mebli jest dokładne wyczyszczenie i przygotowanie powierzchni. Należy usunąć kurz, zabrudzenia i tłuszcz z mebla, żeby okleina dobrze się trzymała. Niestety, wiele osób o tym zapomina, przez co po jakimś czasie okleina może odklejać się od mebla, a pod przyklejonym materiałem mogą zebrać się nieregularne wypukłości. Niektórzy nie demontują także zbędnych elementów, takich jak uchwyty, wystające śrubki, wieszaki lub klamki, przez co muszą często przerywać oklejanie albo wykonują je nieestetycznie. Ważne jest także to, żeby zarówno meble, jak i okleina miały temperaturę pokojową. Pozwoli to na trwałe oraz skuteczne odnowienie mebla.

2. Wybór nieodpowiedniej okleiny

Wyprzedaż w markecie albo promocja w sklepie internetowym kusi do zakupu okleiny? W tej kwestii lepiej nie patrzeć wyłącznie na cenę!  Okleina powinna być przede wszystkim dobrej jakości, to znaczy – odporna na zadrapania, zarysowania oraz zmiany temperatur. Na rynku można znaleźć m.in. okleinę w formie folii samoprzylepnej, która świetnie nadaje się do oklejania mebli w salonie, kuchni bądź biurze. Przy wykorzystaniu tego materiału można odnowić szafki kuchenne, biurko, stół oraz półki. Do oklejania drzwi lub paneli ściennych bardziej nadaje się okleina PCV.

3. Brak narzędzi

Pomimo tego, że oklejanie mebli nie jest skomplikowanym procesem, to trzeba się do niego przygotować. Błędem jest brak odpowiednich narzędzi, takich jak nożyczki lub nożyk, miara oraz rakla. Bez zastosowania tych przedmiotów już na etapie naklejania mogą pojawić się nieestetyczne pęcherzyki powietrza, których później nie można już usunąć.

4. Krzywo przytwierdzona okleina

Oklejanie mebli musi być przede wszystkim wykonane precyzyjnie, cierpliwie i… spokojnie! Częstym błędem jest krzywo przyklejona okleina. Całość niestety nie prezentuje się estetycznie. Poza tym, po jakimś czasie materiał może zacząć się odklejać. W przypadku nierówno przyklejonego materiału można go ostrożnie odkleić i przytwierdzić na nowo. Trzeba jednak uważać, żeby nie naciągnąć okleiny, ponieważ nie będzie ona nadawać się do odnowienia mebla. W okleinach samoprzylepnych klej w pełni wiąże się po kilku godzinach. To czas na to, żeby dokonywać ewentualnych korekt.

Jak widać, cały proces jest ważny – od zakupu, przez przygotowanie mebla, po przytwierdzanie okleiny do powierzchni. Można dokonać tej czynności samemu lub zgłosić się o pomoc do fachowca. Sprawdzonych wykonawców można na Fixly. Serwis dostępny jest w całym kraju – zarówno w największych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, PoznańWrocław, Łódź, jak i mniejszych miejscowościach.