Zakup bandaży dzianych

sklep salva (3).jpg

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się bandaże dziane. Nie da się ukryć, że jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej apteczki jest bandaż. Przyda się zarówno wtedy, gdy trzeba ustabilizować kończynę, jak i wykonać opatrunek otwartej rany.

Czym jest bandaż?

Można przypuszczać, że bandaże mają wyjątkowo rozległy zakres zastosowań. Wybór akcesoriów opatrunkowych jest bardzo duży, więc każdy bez większych trudności może znaleźć coś dla siebie. Bandaż to po prostu rolka materiału stosowanego do mocowania opatrunków. Szczególnie warte uwagi są bandaże dziane wyprodukowane z tkaniny nieelastycznej, przeważnie ażurowej. Są przede wszystkim wykorzystywane do mocowania gazy, a także innych opatrunkowych elementów rany. Trafnie wskazuje się, że powstają z reguły z wiskozy lub poliestru i gwarantują skórze możliwość oddychania.

Rodzaje bandaży

Bandaż bawełniany też jest bardzo popularny i owija się nim rany otwarte po założeniu opatrunku. Robi się to głównie po to, żeby zabezpieczyć materiał opatrunkowy przed przemieszczaniem się. Dzięki temu zanieczyszczenia nie przenikną do rany i nie powstanie infekcja. Dostępne są w różnej szerokości, przeważnie od 5 do 15 cm na 4 m długości. Przeciwieństwem bandaży dzianych są bandaże elastyczne nazywane również opaskami. Są one produkowane z rozciągliwej i elastycznej dzianiny, a ich zadaniem jest unieruchomienie części ciała, które uległy stłuczeniu lub zwichnięciu. Niezwykle ważny jest sposób, w jaki należy bandażować. Jest to uzależnione od miejsca kontuzji, a także celu, dla którego sięga się po bandaż opatrunkowy.

Zapewnienie stabilizacji

Podstawą jest oczywiście stabilne umocowanie stworzonego opatrunku, który nie powinien się zsuwać podczas chodzenia i wykonywania innych ruchów. Zapewnienie stabilizacji to nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze uważać, żeby nie zaburzyć krążenia krwi. Jest to bardzo istotne, jeśli na dłuższy czas zakładany jest opatrunek. Najważniejsze techniki bandażowania to: śrubowa, kolista, kłosowa, żółwiowa rozbieżna i zbieżna. Warto podkreślić, że pozycja ciała jest jedną z pierwszych zasad prawidłowego bandażowania. Osoba, która zakłada opatrunek musi stać na przeciwko chorej części ciała. Przy pacjencie należy usiąść, jeśli bandażowanym elementem jest kończyna dolna.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Bandaże dziane.