Przeprowadzka do Austrii – jak najtaniej i najwygodniej przenieść się do celu?

Austria nie jest wprawdzie na szczycie list dotyczących emigracji zarobkowej Polaków, niemniej jednak także kraj ten oferuje bardzo dobre warunki do życia i pracy. W jaki sposób możemy tanio i wygodnie przeprowadzić się od Austrii? Mamy dwa rozwiązania – samodzielna przeprowadzka albo przeprowadzka z firmą przeprowadzkową. Na co warto się zdecydować?

Międzynarodowe przeprowadzki wymagają większego nacisku na planowanie niż te odbywające się na terenie jednego kraju. Wynika to nie tylko z faktu większego dystansu, ale również kosztów – im więcej mienia do przewiezienia, tym cena relokacji będzie wyższa. Oprócz tego, w przypadku określonych krajów musimy spełnić także wskazane wymogi dotyczące wwożenia do niego danych przedmiotów.

Gdy jednak planujemy przeprowadzkę na terenie krajów Unii Europejskiej, sytuacja jest ułatwiona. Nie oznacza to jednak wcale, że samodzielna przeprowadzka zawsze jest najlepszym wyborem.

Przeprowadzka – samemu czy z ekspertami?

Przenosiny z jednego miejsca do drugiego mogą wydawać się prostym zadaniem. W końcu trzeba tylko wszystko odpowiednio zabezpieczyć, spakować i przewieźć do celu. Jednak w rzeczywistości przeprowadzka wcale nie jest tak prostym zadaniem, zwłaszcza wtedy, gdy mamy do przewiezienia więcej mienia, w tym gabaryty.

Samodzielna przeprowadzka, także do innego kraju, wydaje się najczęściej najlepszym rozwiązaniem. Musimy wtedy we własnym zakresie zadbać o wszystko – od zapakowania mienia, poprzez jego wniesienie i przetransportowanie na miejsce, a skończywszy na jego rozpakowaniu i rozlokowaniu.

Austria wprawdzie nie jest krajem położonym daleko od Polski, a dobre dojazdy autostradami są kolejnym plusem, to jednak musimy pamiętać o tym, że duży dystans będzie wymagał właściwego zaplanowania. Gdy będziemy mieli gabaryty, potrzebne będzie też auto dostawcze, a także inne osoby do pomocy.

Gdy nie mamy głowy do planowania albo nie mamy na to czasu, w takim przypadku możemy skorzystać z pomocy doświadczonych firm przeprowadzkowych. Swoim klientom zapewniają one pełne wsparcie w realizacji przenosin. Możemy liczyć wtedy na usługę polegającą na samym przewiezieniu mienia, ale możemy też skorzystać z innych usług, na przykład takich jak:

  • pakowanie mienia i jego zabezpieczanie przed podróżą
  • wynoszenie i wnoszenie mienia
  • sprzątanie po przeprowadzce
  • magazynowanie mienia
  • utylizacja niepotrzebnego mienia

Nie musimy również samodzielnie planować trasy, co w przypadku międzynarodowych dojazdów jest bardziej złożone. Możemy po prostu zlecić wszystko firmie przeprowadzkowej, a samemu dojechać na miejsce własnym autem czy samolotem, aby odebrać mienie w nowym lokum.

Ile to kosztuje?

Przygotowanie przeprowadzki międzynarodowej jest związane z wyższymi kosztami niż przeprowadzki krajowej.

Jeśli będziemy chcieli przeprowadzić się samodzielnie, cena będzie niższa, ale wtedy zwiększa się też ryzyko niepowodzenia oraz wydłuża się sam czas przenosin. Gdy nie mamy odpowiedniego samochodu dostawczego, możemy go wynająć – cena to od około 200 złotych dziennie. Musimy też doliczyć koszty związanie z opłatami za autostrady.

Gdy wybieramy firmę przeprowadzkową, możemy poprosić kilka z nich o wykonanie kalkulacji na podstawie naszych oczekiwań. Można zrobić to też on-line, na przykład w firmie Jupiter Przeprowadzki. Ceny przeprowadzek międzynarodowych tego typu rozpoczynają się od około 1 500 złotych, a kończą na ponad 5 000 złotych. Najlepiej zatem wysłać zapytania ofertowe do paru firm przeprowadzkowych, aby uzyskać dokładne wyceny i na tej podstawie podjąć dalszą decyzję.