Jak zadbać o siebie na jesień?

Jesień kojarzy nam się głównie z czasem niepogody, pluchy, obniżonego nastroju i braku chęci do działania. Jako że sezon ten jest już za pasem, warto należycie się do niego przygotować i pamiętać o tym, że jesienna chandra jest stanem przejściowym i nie powinna skłaniać nas do braku dbałości o zarówno nasz wygląd, jak i dobrą kondycję naszego ciała. Pomimo braku energii możemy na różne sposoby postarać się o to, aby w tym nieprzyjemnym okresie prezentować się dobrze, co może być zbawienne dla naszego naturalnie pogarszającego się jesienią samopoczucia.

Odpowiedni zapach

Dobrym pomysłem na poprawę nadszarpniętego przez jesienną aurę nastroju będzie z pewnością zaopatrzenie się w odpowiednio dobrane perfumy, które stanowić będą doskonałe uzupełnienie naszego jesiennego wizerunku. Jeśli nie używamy perfum bardzo często, to tym bardziej warto rozważyć tego rodzaju zakup właśnie na jesień, ponieważ z jednym zamachem zyskamy też najlepsze perfumy na zimę. O tej porze roku warto postawić między innymi na mocno aromatyczne kwiatowe czy owocowe nuty, ale możemy też wybrać coś bardziej tajemniczego i intrygującego, jak np. zapachy korzenne. Co ciekawe, słodkie zapachy oddziałują na wydzielanie endorfin, więc w okresie jesiennym i zimowym mogą być nieocenioną pomocą dla naszych zszarganych nerwów.

Odżywcze kąpiele

Jesień odciska swoje piętno nie tylko na naszym samopoczuciu, ale przede wszystkim na skórze, która staje się sucha, zaczerwieniona i nierzadko popękana. To jej warto poświęcić szczególną uwagę. Poza stosowaniem kremów, balsamów i nawilżających olejków przyda się odżywcza kąpiel, na przykład… w mleku. Zawarte w nim substancje odżywcze będą zbawienne dla umęczonej skóry i z pewnością korzystnie wpłyną na jej kondycję. Mleko warto przed kąpielą wymieszać z miodem. Tego typu kąpiel posiada nie tylko walory zdrowotne – może dać również odpoczynek i pozwolić nam rozluźnić się po ciężkim dniu. Decydując się na nią, upieczemy zatem dwie pieczenie na jednym ogniu.

Recepta na wypadanie włosów

Jesień nie jest najlepszą porą także dla naszych włosów. W tym okresie wiele osób dotyka sezonowe wypadanie włosów, na skutek którego tracimy nawet kilkakrotnie więcej włosów niż podczas innych pór roku. Utracone włosy zwykle odrastają na wiosnę, jednak możemy zadbać o to, aby straty były jak najmniejsze. Z pomocą przyjść mogą różne naturalne sposoby, takie jak zmiana diety – warto jesienią postawić na produkty bogate w potas, cynk, żelazo i kwasy tłuszczowe. Warto postawić też na naturalne maseczki na włosy. Aby zrobić tego typu maseczkę, wystarczą nam produkty, które z pewnością znajdziemy w kuchni: żółtko jaja, oliwa, jogurt naturalny czy awokado.

Magiczna moc oleju kokosowego

W jesiennym okresie bardzo przydać może się nam olej kokosowy. Ma rozliczne zastosowania, więc dobrze sprawić sobie jego zapas zarówno na chłodniejsze jesienne dni, jak i siarczyste zimowe mrozy. Olej kokosowy stanowi naturalną odżywkę, w związku z czym z powodzeniem może posłużyć za uzupełnienie naszej półki z kosmetykami. Potraktowane nim włosy z pewnością zregenerują się i odzyskają nieco witalności. Ze względu na właściwości nawilżające może być nieocenionym wsparciem dla stosowanych na przesuszoną skórę balsamów. Przepłukiwanie jamy ustnej olejkiem kokosowym pozwoli również rozjaśnić zęby, a przy okazji zlikwiduje niechciane bakterie, co może być szczególnie przydatne przy obniżonej odporności, która w jesiennym okresie nie należy do rzadkości.

Sposoby na bolące stawy

Problemy z bólem stawów w czasie jesieni dotyczą nie tylko osób, którym stawy doskwierają przez cały rok. Zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą prowadzić do sztywnienia stawów i stanów zapalnych, które z pewnością sprawić mogą wiele dyskomfortu. Aby nie dać się pokonać bólowi i być jesienią „na chodzie”, dobrze zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiednich związków chemicznych i składników, które zniwelują nieprzyjemne doznania. Na pewno nie zaszkodzą suplementy diety z kolagenem. Także imbir i kurkuma o działaniu przeciwzapalnym pomogą uśmierzyć ból, zwiększą także obniżoną elastyczność stawów.