Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że naprawdę warto stawiać na akcesoria nowoczesne i bardzo wszechstronne. Do tej grupy zaliczane są kotwy chemiczne. Jakie są ich główne walory? Kiedy ludzie decydują się na ich użycie?
Zalety kotew chemicznych
Kotwy chemiczne są znane już od kilkudziesięciu lat. Ostatnio jednak fachowcy z różnych branż coraz częściej się na nie decydują. To rekomendowana przez ekspertów metoda dotycząca łączenia ciężkich przedmiotów – do powierzchni nie tylko pionowych, lecz również poziomych. Ogólnie kotwy chemiczne to produkty składające się jednocześnie z żywicy i utwardzacza. Jakie są główne walory w tym przypadku? Niektórzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na łatwe zastosowanie. Trzeba podkreślić, że nie ma tutaj konieczności wywiercenia bardzo głębokich otworów. Poza tym nie trzeba idealnie dopasowywać otworu do konkretnego łącznika. Ważnym aspektem jest również bardzo duża nośność. Kotwy chemiczne charakteryzują się również wysokim stopniem w aspekcie integracji mocowania. Na skutek tego można uzyskać odpowiednią szczelność połączenia. Użycie kotew chemicznych w dużo mniejszym stopniu działa również na konkretne podłoże. Dzięki temu takie akcesoria mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie na przykład kotwy mechaniczne mogłyby zrobić więcej szkód niż pożytku…
Kiedy zastosowanie kotew chemicznych będzie dobrym wyborem?
Dobry producent oferuje różnego rodzaju elementy tego typu. Do wyboru jest między innymi kotwa chemiczna Elbrus WCF-VESF / WCF-VESF-E. Jakie mamy tutaj najważniejsze właściwości? Zakres temperatur pracy dla produktów z tej kategorii wynosi od -40℃ do +80℃ (dzięki temu akcesoria mogą być stosowane w rozmaitych sytuacjach). Opisywane kotwy iniekcyjne winylowo-estrowe sprawdzają się bardzo dobrze w aspekcie średnich oraz dużych obciążeń. Mogą być wykorzystywane biorąc pod uwagę taki materiał podłoża, jak beton suchy i mokry, beton zbrojony i niezbrojony, beton niezarysowany itp.
W jakich sytuacjach akcesoria z tej grupy są wybierane? Bez problemu takie kotwy chemiczne mogą być użyte w aspekcie mocowania elementów konstrukcyjnych – chodzi o belki i słupy. Nie inaczej jest uwzględniając instalację elementów niekonstrukcyjnych, czyli balustrad, barierek itd. Kotwy chemiczne Elbrus to również bardzo dobry wybór w temacie mocowania konstrukcji fasad, a także elementów wsporczych itp. Przy ich użyciu poradzicie sobie także z mocowaniem ekranów akustycznych. To chyba najlepiej pokazuje, że takie akcesoria są bardzo uniwersalne.