Co zrobić, gdy skóra twarzy jest odwodniona? Jeśli odpowiednio wcześnie zajmiesz się problemem, wystarczy wprowadzić kilka zmian do codziennej rutyny, aby przywrócić prawidłowe nawodnienie skóry. Mowa zarówno o nawykach żywieniowych, stylu życia, jak i pielęgnacji.
Te objawy świadczą o odwodnieniu skóry
Odwodniona skóra wykazuje wiele charakterystycznych cech. Mamy z nią do czynienia w momencie, gdy w naszym naskórku występuje niedostateczna ilość wody. Wówczas woda z głębszych warstw skóry jest transferowana na powierzchnię w celu uzupełnienia braków. Niestety efektem takiego procesu jest zaburzenie równowagi wodnej w skórze. Wśród najczęstszych objawów, jakie można zauważyć w przypadku odwodnienia skóry, znajduje się uczucie ściągnięcia skóry, pieczenie, swędzenie, nadwrażliwość, łuszczenie, matowy koloryt skóry, miejscowe zaczerwienienie, zmniejszenie elastyczności, szorstkość, nadmierne przesuszenie lub przetłuszczanie (w zależności od typu cery).
Jak odzyskać prawidłowy poziom nawilżenia skóry odwodnionej?
W procesie nawadniania skóry ważne są 4 zakresy:
- wypijanie rekomendowanych ilości wody,
- dbanie o zbilansowaną dietę bogatą w świeże warzywa, owoce i ryby, unikając tłustych i słodkich produktów,
- zapewnienie odpowiedniej wilgotności i temperatury w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy (unikanie przegrzewania i klimatyzacji – czynniki te przyspieszają parowanie wody z naskórka),
- nawilżanie skóry od zewnątrz za pomocą dostosowanej do potrzeb skóry pielęgnacji.
Jak powinna wyglądać rutyna pielęgnacyjna w przypadku niedostatecznego nawodnienia skóry?
Ostatni z punktów warto omówić nieco szerzej, gdyż zabezpieczanie skóry kosmetykami zapobiegającymi utracie wody z naskórka oraz intensywnie nawilżającymi to klucz do szybszego uzyskania właściwego poziomu nawodnienia skóry.
Do codziennej rutyny pielęgnacyjnej wprowadź kosmetyki dostosowane do aktualnych wymagań cery, zawierające dodatkowo takie substancje nawilżające, jak np. kwas hialuronowy. Unikaj z kolei kosmetyków o działaniu odtłuszczającym, aby uniknąć ryzyka zaburzenia równowagi bariery hydrolipidowej. Ostrożnie także sięgaj po kosmetyki złuszczające, zawierające kwasy lub retinol – najpierw zadbaj o właściwą regenerację skóry i nawodnienie. Należy również wystrzegać się kosmetyków z alkoholem w składzie, gdyż ten potęguje przesuszenie skóry i ściągnięcie. Podczas pielęgnacji nie pocieraj intensywnie skóry, natomiast delikatnie masuj i oklepuj.
Jakie składniki w kosmetykach są polecane do odwodnionej skóry?
Jakich składników szukać w kosmetykach do cery odwodnionej? Korzystne działanie wykazują m.in.: wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego, gliceryna, glikoproteina lodowcowa, skwalan, olejki roślinne (np. słonecznikowy, z wiesiołka, z imbiru), kwas hialuronowy, kolagen. Wybierając kosmetyki z dobrze dostosowanym do potrzeb skóry składem, a przy tym rzetelnie przebadanym, możesz mieć pewność, że regularna pielęgnacja z ich wykorzystaniem szybko przyniesie efekty w postaci prawidłowo nawodnionej skóry. Jeśli chcesz przyspieszyć uzyskanie rezultatów, szczególnie zadbaj o wieczorną rutynę, ponieważ właśnie podczas snu w skórze dochodzi do szeregu procesów regenerujących. Na noc wybierz zatem skoncentrowane, odżywcze i nawilżające serum, zawierające np. olejek z wiesiołka czy skwalan.