Jak opanować nietrzymanie moczu po porodzie?

Nietrzymanie moczu po porodzie to problem, z którym boryka się wiele młodych mam. Powoduje to często wstyd i dyskomfort, negatywnie wpływając na samopoczucie kobiety. Nie musi tak być, ponieważ nietrzymanie moczu po porodzie można skutecznie leczyć i opanować, dostępne są też doraźne środki zaradcze. Podpowiadamy, jak to zrobić i po jakie środki sięgnąć.

Dlaczego pojawia się nietrzymanie moczu po porodzie?

Poród to wyzwanie dla organizmu kobiety. Jej ciało przygotowuje się na ten czas już w trakcie ciąży. Przede wszystkim rozluźnieniu ulegają mięśnie dna miednicy, tak by kanał rodny był gotowy na przyjście dziecka na świat. Ma to związek z działaniem hormonów, które wygładzają mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy, i osłabiają ich siłę. Z tego właśnie powodu może pojawić się nietrzymanie moczu po porodzie. Osłabione mięśnie Kegla nie spełniają swojego zadania tak jak powinny. To one właśnie napinają się, gdy zachodzi potrzeba oddania moczu, dzięki nim możemy także wstrzymać strumień moczu i kontrolować jego natężenie.

W czasie ciąży pęcherz staje się też bardziej wrażliwy i kobiety częściej i bardziej wyraźnie odczuwają parcie na niego. Częstsze wizyty w toalecie powodują, że gdy pojawia się nagląca potrzeba oddania moczu, a nie można tego zrobić natychmiast, może zdarzyć się niekontrolowane popuszczanie moczu, a nawet nietrzymanie moczu o cięższym nasileniu.

Sytuacji nie poprawiają dodatkowe kilogramy, które pojawiają się u wielu młodych mam podczas ciąży. One także powodują ucisk na mięśnie dna miednicy, stanowiąc dla nich dodatkowe obciążenie, a to może powodować nietrzymanie moczu po porodzie.

Nietrzymanie moczu po porodzie – co można zrobić?

Przede wszystkim nie panikujmy. Nietrzymanie moczu po porodzie to stan odwracalny. Najprostszym rozwiązaniem są ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni Kegla. Można je wykonywać w bardzo prosty sposób, rozluźniając je i napinając naprzemiennie. Trenować mięśnie Kegla można także, próbując wstrzymać strumień moczu podczas wizyty w toalecie. Po kilku, kilkunastu próbach powinno się udać – to znak, że mięśnie dla miednicy znowu pracują jak należy.

Można także zaopatrzyć się w specjalne udogodnienia do ćwiczeń mięśni Kegla, czyli kulki dopochwowe. W najcięższych przypadkach nietrzymanie moczu po porodzie można też leczyć operacyjnie.

Doraźnym sposobem na poradzenie sobie z kłopotliwymi konsekwencjami nietrzymania moczu po porodzie jest zastosowanie środków chłonnych, które skutecznie zapobiegną przykremu zapachowi i pozwolą zachować uczucie świeżości i suchości. Przy kropelkowym i lekkim wysiłkowym nietrzymaniu moczu wystarczą podpaski. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać produkty specjalnie przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu, ponieważ zwykłe podpaski nie spełnią w tym przypadku zadania kontroli powstawania nieprzyjemnego zapachu. Stawiajmy też na produkty wysokiej jakości, tak by maksymalnie zapewnić sobie komfort w tym szczególnym okresie, jakim jest czas po porodzie.