Laserowe usuwanie blizn i rozstępów – czy warto?

Blizny i rozstępy to niedoskonałości skóry, które często wpływają na obniżenie samooceny. Niekiedy skala problemu jest na tyle duża, że walka z pozostałościami po ciąży, porodzie, urazach czy wahaniach wagi jest niemożliwa bez pomocy lasera lub innych technologii wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Sprawdź, czy warto poddać się profesjonalnym zabiegom pozwalającym na usuwanie blizn i rozstępów.

Na pewno znasz szereg babcinych sposobów lub drogeryjnych preparatów do walki z bliznami i rozstępami. Niestety większość z nich okazuje się nieskuteczna, kiedy mamy do czynienia ze śladami po poparzeniach, wypadkach, operacjach, trądziku. Przyczyn powstawania rozstępów jest jeszcze więcej: od uwarunkowań genetycznych przez ciążę po szybkie zmiany wagi (tycie i chudnięcie w krótkim czasie). Gabinety medycyny estetycznej dysponują ofertą zabiegów, które pomagają skutecznie zwalczyć problem. Najpopularniejsze są laser frakcyjny, termolifting mikroigłowy, osocze bogatopłytkowe. W zależności od indywidualnych preferencji klientki oraz charakteru zmian kosmetolog może zaproponować terapię łączoną.

Na czym polega walka z bliznami i rozstępami?

Jeżeli zdecydujesz się na ten krok, odwiedź dobry salon medycyny estetycznej, w którym wykonywane są zabiegi laserowego usuwania blizn i rozstępów, np. Aesthetic. W kwestiach zdrowia i urody nie ma bowiem miejsca na eksperymenty. Podczas pierwszej wizyty kosmetolog przeprowadza wywiad, na podstawie którego dopasowuje terapię. Jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych jest laser frakcyjny.

Podczas zabiegu blizny i rozstępy są stymulowane od wewnątrz – wiązki lasera docierają w głębokie partie skóry. Celem jest pobudzenie produkcji elastyny i kolagenu, odpowiedzialnych za dobrą kondycję tkanek. Tysiące mikrouszkodzeń  termicznych działają jedynie w obszarach zmienionych, omijając te zdrowe.

Zalety metody laserowej

Największą zaletą metody usuwania blizn i rozstępów z pomocą lasera frakcyjnego jest całkowita bezbolesność zabiegu. Jest on nieinwazyjny, dlatego nie wymaga okresu rekonwalescencji. Korekta zmienionych obszarów skóry pozwala natychmiastowo przywrócić stan sprzed uszkodzenia. W przypadku większych zmian może zajść konieczność powtórzenia zabiegu. O całej terapii kosmetolog zawsze rozmawia indywidualnie z klientką, informując ją jednocześnie o wskazaniach, przeciwwskazaniach i potencjalnych zagrożeniach.

Kto nie może się poddać zabiegowi?

Niestety nie wszystkie osoby mogą skorzystać z możliwości, jakie daje laser frakcyjny w walce z bliznami i rozstępami. Wśród przeciwwskazań są m.in.:

  • ciąża, laktacja,
  • przyjmowanie leków immunosupresyjnych i światło uczulających,
  • otwarta rana na skórze w obszarze zabiegu,
  • choroba nowotworowa skóry,
  • aktywna opryszczka.

Przed każdym zabiegiem powinnaś zostać szczegółowo poinformowana o tym, czy Twoja dolegliwość, stan zdrowia i styl życia kwalifikują Cię do zabiegu. Po jego wykonaniu otrzymasz wskazówki i zalecenia. Najważniejsza jest ochrona przed słońcem i stosowanie kremów z wyższym filtrem przynajmniej przez okres 30 dni.