Co brać pod uwagę wybierając dostępne na rynku nieruchomości?
Aktualnie nie brakuje osób, które w najbliższym czasie chcą kupić nieruchomości. Trzeba zaznaczyć, że jest to bardzo trudna decyzja. W końcu chcąc nie chcąc dana osoba musi wydać mnóstwo oszczędności lub zaciągnąć kredyt, który będzie jej towarzyszył przez najbliższe kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat… Każdy chce podjąć dobre, finalne decyzje. Czym zatem kierować się wybierając nieruchomości?
Finalna cena
Warto zaznaczyć, że aktualnie wybór jest bardzo duży. Statystyki pokazują, że Polacy coraz chętniej kupują nieruchomości. Działa to też analogicznie w drugą stronę. Deweloperzy, prywatni właściciele itd. również chętnie budują czy sprzedają swoje posiadłości. Ludzie chcą bowiem zmienić metraż, lokalizację czy zdobyć pieniądze na inne istotne wydatki. Rynek nieruchomości jest wyjątkowo nasycony, a Klienci mogą przebierać w ofertach. Bardzo ważne jest to, aby decydować się na warianty, które są w Waszym zasięgu finansowym. Łatwiej jest pod tym względem kupować nieruchomości z rynku wtórnego. Dlaczego? Wszystko jest spowodowane tym, że cena podana w ofercie jest dużo bardziej zbliżona do finalnych kosztów związanych z przeprowadzeniem transakcji. Jeśli bowiem ktoś chce kupić nieruchomości od dewelopera, to musi liczyć się z tym, że czekają go jeszcze wydatki na wykończenie, urządzenie i wyposażenie konkretnej posiadłości. Poza tym w obu przypadkach trzeba doliczyć koszty związane z opłatą biura nieruchomości (jeśli pośredniczyło przy transakcji), notariuszem, opłatami skarbowymi itp. Należy zatem wszystko sobie dokładnie obliczyć, aby nie okazało się tak, że dana nieruchomość przewyższa konkretne zasoby finansowe.
Lokalizacja nieruchomości
Nie da się ukryć, że to kolejny bardzo ważny aspekt. Trzeba decydować się na nieruchomości, które będą położone w dogodnej lokalizacji dla Klienta. Co to oznacza w praktyce? Bardzo ważne jest to, aby wybierać domy, mieszkania itp. zlokalizowane na przykład niedaleko miejsca pracy. Wtedy domownicy stracą po prostu mniej czasu na dojazd do danej instytucji. Teoretycznie 10 minut to nie jest wielka różnica. W ciągu dnia mamy już jednak 20 minut. W aspekcie standardowego tygodnia robi się z tego 100 minut. W miesiącu taka niewielka różnica to już 400 minut, a w roku 4800 minut! Ile to godzin? Aż 80. Łatwo wywnioskować, że lepsza lokalizacja to oszczędność około 3 dni, które w innym przypadku przeznaczane są wyłącznie na zbędne przejazdy. Oczywiście, czasami dzieje się tak, że konkretna lokalizacja wiąże się z większymi wydatkami. Warto zatem ocenić, co bardziej opłaca się w konkretnym aspekcie. Trzeba wziąć pod uwagę również takie miejsca, jak szkoła dzieci, kościół, szpital, apteka, sklep wielobranżowy itp.
Elementy dodatkowe
Decydując się na nieruchomości trzeba również zwrócić uwagę na inne aspekty. Są to między innymi piwnica czy balkon. Dlaczego są to ważne aspekty? W piwnicy można umieścić na przykład rower, którym będzie używany po pracy, aby zadbać o drowie. Na balkonie można na przykład wywieszać swoje pranie czy wietrzyć pościel itp. Takie nieruchomości są oczywiście droższe, ale nie może to dziwić.